Home

Contacts

Kamwi Richard

Contact Details

Contact-image

Minister: Health and Social Services

Details:

Biography

Biography:

Legislative Profile

20th March 2000 – sworn in as Member of Parliament; 20th March 2005 – Re-elected and sworn on as MP; 20th March 2010 – Re-elected and sworn on as MP 

Personal

Born on 3 June 1950 Ioma Village, Zambezi Region 

Education

National Diploma in Public Health 1980; Certificate in Basic Malariology 1990; Master’s Degree in applied Parasitology 1994; PHD Degree Malariology 2003  

Career

Programme Manager NVDCP until 2000 

Interests

Part time farming ; Enjoy outdoor sports: Jogging and climbing hills; Reading Health literature 
Go to top

Disclaimer •  Sitemap •  Webmail • GRNnet •  Links

© 2019 Parliament of the Republic of Namibia